Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27AEGPJ7191D1ZG
Call 0804826163278% Response Rate
Send Enquiry





| Thickness | 2 mm |
| Color | YELLOW |
| Material | Brass |
| Usage/Application | VASTU REMEDIES |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 243.84 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Height | 1.9 cm |
| Weight | 300 g |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Material | Aluminium |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Length | 243 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 2.54 cm |
| Height | 2.54 cm |
| Weight | 360 g |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
| 2100 |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Accessory Type | Indra Vajra |
| Material | Brass |
| Usage Area | Temple, Home |
| Usage/Application | Vastu |
| Color | Golden |
| Purpose | Vastu |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 4.5" |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details



| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Height | 2 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Length | 12 cm |
| Width | 10 cm |
| Weight | 300 g |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Vastu |
| Color | White |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Pyramid |
| Size/Dimension | 4" |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 15 Piece |
| Material | Copper |
| Usage/Application | Home |
| Color | Copper |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| HIGHT | 8 FEET. |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Copper |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Length | 3 inch |
| Width | 8 mm |
| Height | 3 inch |
| Weight | 300 g |
| Suitable For | Modern Mahavastu |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 10 Set |
| Gender | Unisex |
| Size | 3 inches |
| Shape | Round bar |
| Thickness | 3 inches |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Home, Office, etc. |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Iron |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Remedy Type | STUD |
| Purpose | Vastu Dosh |
| Placement Area | Factory, Shop, Home, Office |
| Material | Copper |
| Quantity Per Pack | 9 Pieces |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Length | 2 Inches |
| Model Name/Number | SSVCOST0150IN |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Healing |
| Quantity Per Pack | 9 Pieces |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 3 inches |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Material Grade | Mild Steel |
| Thickness | 6 mm |
| Strip Width | 12 mm |
| Form | Coil |
| Length | 243.84 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Wall Decor & Hanging |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Size (Length) | 3.0 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Vastu |
| Height | 2 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Weight | 300 g |
| Length | 12 cm |
| Width | 10 cm |
View Complete details


| Grade | SS 304 |
| Thickness | 1.00 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 25 mm |
| Usage/Application | Healing |
| Color | Silver |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Thickness | 1 mm |
| Width | 25 mm (1 inch) |
| Color | Silver |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Length | 8 Feet |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Packaging Size | 2 Strip Roll |
| Model Name/Number | SSVALST078F |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 2 |
| Remedy Type | Metal Cure |
| Purpose | Protection, Vastu Dosh |
| Placement Area | Shop, Home, Factory, Office, Warehouse |
| Usage/Application | Wall Decor & Hanging |
| Material | Brass |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Usage Mode | Floor Placed |
| Color | Gold |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 300 g |
View Complete details





| Material | Stainless Steel |
| Weight | 300 g |
| Color | Steel |
| Usage/Application | Wall Decor & Hanging |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 243.84 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Height | 1.9 cm |
| Suitable For | Floor |
View Complete details






| Material | Brass |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Color | Gold |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 243 cm |
| Width | 2.54 cm |
| Height | 2.54 cm |
| Weight | 360 g |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details





| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Available Color | Silver, Copper and Golden |
| Usage/Application | Healing |
| Available Material | Copper, Brass and Stainless Steel |
View Complete details






| Thickness | 2 mm |
| Color | Silver |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Iron |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 8 feet |
| Width | 1 inch |
| Height | 8 feet |
| Weight | each stipe roll wt 250 gm |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 |
| Accessory Type | Iron Strip |
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | Iron |
| Usage Area | Factory, Shop, Office, Home |
| Color | iron |
| Finish | Glossy |
| Purpose | Protection |
| Usage | vastu |
| Pack Size | 2 Piece |
| Packaging Size | 2 Strip Roll |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 2 |
| Material Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1 mm |
| Color | Silver |
| Weight | 550 gm |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 8 feet |
| Width | 1 inch |
| Height | 8 feet |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 2 |
| Grade | Pure Copper |
| Material | Copper |
| Color | Copper |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | SSVCOST078F |
| Length | 8 Feet |
| Packaging Type | Roll |
| Packaging Size | 2 Strip Roll |
View Complete details





| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Height | 2 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Length | 12 cm |
| Width | 10 cm |
| Weight | 300 g |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Wall Decor & Hanging |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Color | Silver |
| Length | 243.84 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1.9 cm |
| Height | 1.9 cm |
| Weight | 300 g |
| Suitable For | Floor |
View Complete details




| Material | Iron |
| Color | Silver |
| Weight | 160 g |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 243 cm |
| Width | 2.54 cm |
| Height | 2.54 cm |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details







| Color | Silver |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Model Name/Number | SSVSTSTST078F |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 8 Feet |
| Packaging Type | Roll |
| Packaging Size | 2 Strip Roll |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 9 |
| Diameter | 2 mm |
| Length | 12 cm |
| Material | Aluminum |
| Shape | Round |
| Usage/Application | MAHAVASTU REMEDIES |
| Quantity Per Pack | 9 |
| Color | Silver |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Type | CAN BE USED AT HOME |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 |
| Thickness | 1 inch |
| Grade | Pure Copper |
| Material | Copper |
| Usage/Application | Healing |
| Size | 25 mm |
| Color | Copper |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details



| Material | Aluminum |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Length | 2 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 10 cm |
| Height | 2 cm |
| Weight | 130 g |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details



| Diameter | 6 mm |
| Material | Aluminium |
| Quantity Per Pack | 9 Pieces |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 2 Inches |
| Model Name/Number | SSVALUST0150IN |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 2 |
| Thickness | 2 mm |
| Material | Brass |
| Shape | CIRCULAR |
| Grade | 24 GAUZE A QULITY |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Form | Strips |
| Model Name/Number | SSVBRST078F |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 8 Feet |
| Packaging Type | Roll |
With a focus on the ever-evolving requirements of our customers, we have come up with a wide assortment of Brass Strip.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Size | 3 inches |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 3 inches |
| Shape | Round bar |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Home, Office, etc. |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Color | Golden |
| Material | Copper |
High-quality pure copper studs are used for Vastu corrections. Ideal for balancing the fire element in South and Southeast zones, correcting cuts, extensions, or energy imbalances. Easy to install, durable, and effective for enhancing positivity and harmonizing energy in homes or offices. Comes as a set of 9 pieces (approx. 2 inches, 8 mm).
GView Complete details





| Head Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Length | 12 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 2 cm |
| Weight | 300 g |
| Color | Silver |
| Material | Iron |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 |
| Accessory Type | Copper Strip |
| Usage Area | Shop, Home, Office, Factory |
| Material | Copper |
| Usage/Application | Wall Decor & Hanging |
| Purpose | Protection |
| Color | Copper |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1.9 cm |
| Weight | 300 g |
View Complete details



| Head Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Length | 12 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 2 cm |
| Weight | 300 g |
| Color | Golden |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details



| Color | Steel |
| Usage/Application | Wall Decor & Hanging |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 300 g |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 243.84 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Height | 1.9 cm |
| Suitable For | Floor |
View Complete details




| Material | Iron |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Color | Silver |
| Height | 2.54 cm |
| Weight | 360 g |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 243 cm |
| Width | 2.54 cm |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details
| Usage/Application | Vastu |
| Color | Yellow |
| Brand | Shubh Sanket vastu |
| Shape | BOTTLE |
| Size/Dimension | 10ML |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details



| Material | Stainless Steel |
| Quantity Per Pack | 9 Pieces |
| Model Name/Number | SSVSTSTST0150IN |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Length | 2 Inches |
View Complete details



| Size (Length) | 2.0 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Height | 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 2 inch |
| Width | 8 mm |
| Weight | set wt 200 gm |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details