Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27AEGPJ7191D1ZG
Call 0804826163278% Response Rate
Send Enquiry




| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Accessory Type | Helix |
| Usage Area | Office, Shop, Home, Factory |
| Color | Silver |
| Purpose | Vastu Correction |
| Weight | 100 g |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Height | 0.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 6 inch |
| Width | 6 inch |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Set of 2 |
| Size | 4x4 inch |
| Usage/Application | Vastu |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| No. of Pieces | 2 pcs. |
| Length | 15.24 cm |
| Width | 15.24 cm |
| Height | 0.05 cm |
| Weight | 300 g |
| Shape | Round |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 3 Set |
| Usage/Application | Vastu |
| Color | Silver |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Square |
| Weight | 100 g |
| Height | 0.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 6 inch |
| Width | 6 inch |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details





| Material | Lead |
| Form | Lead |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 4 x 4 inch |
| Model Name/Number | SSVIRHEBE06_IN |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
View Complete details




| Material | Brass |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Color | Gold |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 243 cm |
| Width | 2.54 cm |
| Height | 2.54 cm |
| Weight | 80 g |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Accessory Type | Helix |
| Material | Lead |
| Usage Area | Shop, Factory, Home, Office |
| Usage/Application | Home |
| Color | Silver |
| Purpose | Vastu |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 6x6 inch |
| Model Name/Number | SSVLEHEBE06_IN |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Vastu |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Round |
| Weight | 100 g |
| Height | 6 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 6 inch |
| Width | 6 inch |
View Complete details




| Material | Copper |
| Color | Copper |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Triangle |
| Weight | 100 g |
| Height | 6*6'' inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 6 inch |
| Width | 6 inch |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 6 inch |
| Model Name/Number | SSVBRHEBE06_IN |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Material | Brass |
| Color | Golden |
View Complete details







| Usage/Application | Home |
| Material | Copper |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Model Name/Number | SSVCOHEBE06_IN |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Accessory Type | Helix |
| Usage Area | Factory, Home, Office, Shop |
| Purpose | Vastu |
| Material | Lead |
| Usage/Application | Home |
| Color | Silver |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 4x4 inch |
| Model Name/Number | SSVLHL04_IN |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details






| Material | Iron |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 4x4 inch |
| Packaging Size | 3 Pieces |
| Model Name/Number | SSVIRHEL04_IN |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
View Complete details



| Material | Zinc |
| Weight | 300 g |
| Shape | Round |
| Size | 6x6 inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| No. of Pieces | 2 pcs. |
| Length | 15.24 cm |
| Width | 15.24 cm |
| Height | 0.05 cm |
View Complete details










| Minimum Order Quantity | 1 Set of 3 |
| Accessory Type | Helix |
| Usage Area | Factory, Home, Office, Shop |
| Packaging Type | Box |
| Size | 11 x 11 x 0.4 cm (L x W x H) |
| Shape | Round |
| Material | Brass |
| Weight | 180 grams approx (single piece) |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
View Complete details

| Material | Copper |
| Size | 6x6 inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Color | Copper |
| Weight | 300 g |
| Country of Origin | Made in India |
| No. of Pieces | 2 pcs. |
| Length | 15.24 cm |
| Width | 15.24 cm |
| Height | 0.05 cm |
View Complete details

| Material | Copper |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Color | Golden |
| Model Name/Number | SSVCOHEL06_IN |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Shape | Helix |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Usage/Application | Healing |
| Size/Dimension | 6 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Material | Brass |
| Color | Silver |
Brass North Direction Helix is primarily built to activate & balance the wind aspect of the north direction. Place this helix in the north direction. This is one of the outstanding cures for faults like missing or stretched north, the inappropriate entrance at the north, the water body at the north, etc. Vastu faults of the north can be rectified by putting 3 or multiple brass energy helix in a north direction. If your main door is on the north side, simply fix this helix above the main door to balance the energy.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 4 Piece |
| Material | Aluminium |
| Shape | Flat |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Color | Silver |
| Weight | 100 GM |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 243 cm |
| Width | 2.54 cm |
| Height | 2.54 cm |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details




| Material | Copper |
| Color | Copper |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 243 cm |
| Width | 2.54 cm |
| Height | 2.54 cm |
| Weight | 360 g |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details




| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Weight | 530 gm |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 8 feet |
| Width | 2.54 cm |
| Height | 2.54 cm |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 |
| Thickness | 2 mm |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | Pure Copper |
| Color | Copper |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
| Suitable For | digging |
| Length | 8 feet |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 2 |
| Accessory Type | Metal Strip |
| Usage Area | Factory, Office, Shop, Home |
| Material | Brass |
| Purpose | Vastu |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 243 cm |
| Width | 2.54 cm |
| Height | 2.54 cm |
| Weight | 160 g |
View Complete details





| Accessory Type | Metal Strip |
| Usage Area | Shop, Home, Office, Factory |
| Material | Copper |
| Color | Copper |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 243 cm |
| Width | 2.54 cm |
| Height | 2.54 cm |
| Weight | 160 g |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Size | 3 Pieces |
| Model Name/Number | SSVCOHEL04_IN |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Material | Copper |
| Color | Golden |
View Complete details




| Weight | 300 g |
| Color | Silver |
| Height | 0.5 inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 4 inch |
| Width | 4 inch |
| Shape | Square |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
| Material | Iron |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Set of 3 |
| Material | Brass |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| No. of Pieces | 3 pc. |
| Length | 6 inch |
| Width | 6 Inch |
| Height | 0.5 inch |
| Weight | 300 g |
| Shape | Round |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Accessory Type | Helix |
| Usage Area | Home, Factory, Shop, Office |
| Material | Copper |
| Purpose | Vastu |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Weight | 300 g |
| Color | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 4 inch |
| Width | 4 inch |
View Complete details




| Length | 8 feet |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Iron |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Width | 1.25 cm |
| Height | 1.24 cm |
| Weight | 300 gm |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 6 inch |
| Model Name/Number | SSVBRHEL06_IN |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
View Complete details






| Usage/Application | Home |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 4 inch |
| Model Name/Number | SSVBRHEL04_IN |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Material | Brass |
| Color | Golden |
View Complete details






| Material | Lead |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 6x6 inch |
| Model Name/Number | SSVLHL06_IN |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
View Complete details