Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27AEGPJ7191D1ZG
Call 0804826163276% Response Rate
Send Enquiry









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Accessory Type | Moti |
| Material | Moti |
| Usage Area | Shop, Home, Factory, Office |
| Shape | CIRCLE |
| Color | Cream |
| Purpose | Vastu |
| Size | circular |
| Usage/Application | Jewelry |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 7 mm |
Loose Moti (Pearl) cultural for vastu digging
Direction - North, North East direction for enhancing water elements. For good result you should keep in the correct direction with silver
It Present Moon reflection
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Color | Pink |
| Usage/Application | Home and Attract Love |
| Material | Stone |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Mounting Type | Table Mounted |
View Complete details




Product Brochure
| Material | Copper |
| Usage/Application | Vastu |
| Color | Brown |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Square |
| Size/Dimension | 6 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
Shubh Sanket Vastu Copper Endless Knot
Material :- Copper,
Size :- 6 x 4.5 Inches. Weight:- 255 Grams
for hanging wall use west and South east direction for Growth in business
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Usage/Application | Vastu |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | TAPE |
| Size/Dimension | 3" |
| Height | 3" |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details








Product Brochure
| Material | Gemstone |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Usage/Application | Healing |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Accessory Type | Toran |
| Material | Rudraksh |
| Usage Area | Shop, Home, Office, Factory, Temple |
| Purpose | Protection, Wealth |
| Usage/Application | Vastu |
| Color | Brown |
Rudraksh Toran is made up of good quality 5-mukhi rudraksh and Najarbattu. There are 108 beeds.
Colour- Brown
Weight- 300gm.
Benefits of toran includes-
Brand Name: Shubh Sanket Vastu
0% GST levied on he product.
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Crystal |
| Usage/Application | Vastu |
| Color | Golden |
| Stone Type | Multistone |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Square |
| Size/Dimension | 3.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Accessory Type | Crystal Set |
| Usage Area | Shop, Home, Factory, Office |
| Material | Crystal |
| Size/Dimension | 2 inch |
| Purpose | Protection |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 4 Pieces |
| Model Number | SSVCRYBAL02IN3 |
View Complete details






Product Brochure
| Usage/Application | Home |
| Color | White |
| Shape | stone |
| Material | Stone |
| Stone Type | opal |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Height | 1.5" |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Crystal |
| Ball Size | 40 mm |
| Light Type | No Light |
| Usage | Home Decor |
| Size/Dimension | 40mm |
| Color | White |
| Finished Type | Dimand cut |
| Finishing | Dimand Cut |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
Home N Style Feng Shui Crystal Ball With Red Thread (50mm)
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Base Material | Resin Orgone |
| Pyramid Size | 70 mm |
| Material | Crystal |
| Stone Type | Multistone |
| Usage/Application | Vastu |
| Color | Golden |
| Usage | Vastu, Decor, Reiki, Healing |
| Brand | Shubh Sanket Vastu,Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 3 inch,3 inch |
| Shape | square,square |
View Complete details






Product Brochure
| Shape | Oval |
| Color | Black |
| Usage/Application | Home |
| Material | Crystal |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | Max. 12 g |
| Width | Max. 2 cm |
| Length | Max. 5 cm |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | crystal |
| Color | White |
| Weight | 50 gram |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Pencil |
lt p gt lt strong gt Shubh Sanket Vastu Natural Healing Gemstone Pendant Pencil Shape Crystal Stone Pendant Locket with Metal Chain lt strong gt lt p gt lt p gt Crystals have been used throughout history for healing Crystals work with the human energy field and can move absorb focus direct and diffuse energy within the body Working with crystalline energy helps the body to find its natural rhythm Crystal healing is basically the amp lsquo laying on of stones of different vibrational rates onto the body in order to effect healing and change They vibrate at different levels depending on their composition and color They have certain characteristics that make them wonderful allies to us lt p gt lt ul gt lt li gt Material Natural Healing Stones amp nbsp Size And Weight Each Pendant Weighs 5 30 grams The size of each pendant is 1 3 inches lt li gt lt li gt gt Excellent Gift for Birthdays Valentine s Day Anniversary Christmas Thanksgiving lt li gt lt li gt Stylish Party Daily Office Casual Wear Reiki Healing Stone Pendant Locket for Men Women Boys Girls lt li gt lt li gt You can wear it anywhere you go Lightweight pendant Suits everyone from a young teenager to an adult lt li gt lt li gt Natural Healing Stone Pendant for Reiki Healing Crystal Healing Numerology Tarot Astrology amp amp Feng Shui 100 Authentic Original and Natural Healing Crystal Stone small holes crack marks on the surface or inside the stones are often visible lt li gt lt ul gt
View Complete details