Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27AEGPJ7191D1ZG
Call 0804826163276% Response Rate
Send Enquiry







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Remedy Type | Kuber |
| Purpose | Business Growth, Vastu Dosh, Wealth, Peace |
| Height | 6.2 inch |
| Placement Area | Factory, Shop, Home, Office |
| Material | Brass |
| Suitable For | Temple |
| Finish | Super Fine |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Home |
| Size/Dimension | 6.2 x 5 x 5.3 inch |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| God Idol | Kuber |
| Material | brass panchadhatu |
| Height | 8 inch |
| Finish | Polished |
| Usage Area | Office, Home Temple, Shop, Gift, Temple |
| Brand | SHUBH SANKET VASTU |
| Weight | 2.5 kg |
| Usage/Application | Worship |
| Size/Dimension | 8 inch*6 |
| Occasion | Pooja, Corporate Gift |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Accessory Type | Kuber |
| Material | Brass |
| Deity Name | Kuber |
| Height | 4 inch (10 cm) |
| Usage Area | Shop, Office, Home, Temple |
| Purpose | Wealth |
| Size/Dimension | 4.5*2.3 |
| Size | 4.5 inch |
| Weight (Kg) | 700 gm |
| Base Shape | Rectangular |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Brass |
| Use | Shop, Temple, Locker Room, Home, Office |
| Height | 4*3.5'' inch |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Packaging Type | Box Packing |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| God Idol | Kuber |
| Height | 8 inches |
| Material | Brass |
| Finish | Polished |
| Usage Area | Office, Hotel, Gift, Temple, Home Temple |
| Weight | 1.25 kgs |
| Usage/Application | Worship |
| Size/Dimension | 9 Inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Occasion | Pooja, Corporate Gift |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| God Idol | Kuber |
| Height | Up to 15 cm |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Home |
| Finish | Polished |
| Usage Area | Home Decor, Shop, Temple, Home Temple, Office, Gift |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 6.8x2.5x3.5 inch |
| Occasion | Pooja, Festival, Corporate Gift |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Statue Height | 8 inch |
| Statue Weight | 0.5 kg |
| God Name | Hanuman Statue |
| Finish | Golden Polish |
| Usage | Pooja, Temple, Office, Home, Vastu |
| Size | 8 inch |
| Packaging Type | Thermocol Box |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Model Name/Number | SSVBRPH0525IN |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Idol Height | 7–9 inch |
| Hanuman Form | Bajrangbali |
| Finish | Color Coated |
| Usage Area | Temple, Office, Vastu Use |
| Size | 7 inch |
| Weight | 0.410 kg |
| Base Shape | Oval |
| Handcrafted | No |
| Occasion | Ram Navami, General Pooja |
| Material | Polyresin |
Bring divine energy and protection into your home with this beautifully crafted Golden Lord Hanuman Idol. Made with premium quality material and finished in radiant gold, this idol symbolizes strength, devotion, and courage. Lord Hanuman, holding his powerful gada (mace), inspires confidence, removes negativity, and brings positivity to any space.
Ideal for home temples, offices, cars, or gifting on auspicious occasions like Diwali, Hanuman Jayanti, or housewarming ceremonies. This statue is not just a decorative piece but a spiritual symbol of power and devotion.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Accessory Type | Indra |
| Usage Area | Factory, Temple, Home, Shop, Office |
| Material | Brass |
| Suitable For | Home |
| Purpose | Protection |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Size/Dimension | 6.4 inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Indra is a rain god, heaven's regent, and east's guardian. Indra is Rigveda's main deity. Devendra is a Hindu Vedic deity, a Buddhist guardian deity, and Jainism's Saudharmakalpa ruler. In Vedas, Indra rules Swarga and the Devas. He is the god of lightning, storms, thunder and river flows.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Statue Height | 6.5 inch |
| Statue Weight | 1 kg |
| Finish | Polished |
| Material | Brass |
| Usage | Temple, Vastu, Pooja |
| God Statue Type | Hanuman |
| Size | 20x12x5 inch |
| Packaging Type | Thermocol Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Deity | Indra |
| Height | 9 inch |
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Usage | Home Decor, Gifting, Temple / Puja, Office |
| Size/Dimension | 9.5x6x5.4 inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | SSVBRIN095IN |
By placing the Brass Indra Dev Statue in the East direction of home, you will develop new contacts.You will get skilled people in your business.It will help to bring life and work in organised manner.People interested in government contract and deals should keep Indra statue in East direction.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| God Idol | Indra |
| Finish | Polished |
| Height | 5.4 inch |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Usage Area | Vastu |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Occasion | Pooja |
View Complete details